Deset tipů proti rakovině

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Bojíte se onkologických nemocí? MUDr. Michal Mikulica – lékař z nemocnice v Děčíně, který se dlouhodobě věnuje prevenci nádorových onemocnění v projektu Rakovina není náhoda, má pro vás deset základních rad pro účinnou prevenci.

1. Vemte osud do svých rukou

Prevence má naději na úspěch pouze tehdy, když se dělá uvědoměle, soustavně a plošně, proto se jí kromě státu a lékařů musí věnovat především každý sám. Nejhorší by bylo myslet si, že mě to nemůže potkat. Naopak musíme vycházet z toho, že nás to potkat může.

2. Nepodceňujte riziko

Možná máte pocit, že když jste zdraví, není důvod, proč by tomu tak nemohlo být napořád. To je ale velký a nebezpečný omyl. Většina prokazatelných nebo pravděpodobných rizik vede ke vzniku rakoviny až po určité době.

Jinými slovy řečeno, čím dříve se jim začneme vyhýbat, tím větší máme šanci, že jejich vliv na náš život nebude fatální. S trochou nadsázky se dá říct, že prevence je založená na prostém principu – nehrát si s chřestýšem bosou nohou. Nebo přesněji, nehrát si bosou nohou s žádným hadem.

3. Nekuřte!

Prokazatelní původci nádorů jsou onkoviry, ty ale způsobují jen jejich malou část. Daleko pravděpodobnější je, že onemocnění způsobí některý z činitelů, které vědci považují za pravděpodobné „pachatele“. U řady z nich mají lékaři jistotu, že pokud se jejich působení budeme vystavovat příliš dlouho, dříve nebo později onemocníme. To platí zejména o kouření.

Kuřáci tvoří 70 % pacientů s rakovinou plic, která je celosvětově největším zabijákem ve skupině nádorových onemocnění – na světě umírá na plicní rakovinu každých 30 vteřin jeden člověk. Kouření ovšem působí nejen v plicích, ale v celém těle, proto je rizikovým faktorem prakticky pro všechna nádorová onemocnění.

4. Naučte se správně jíst

Růst počtu nádorových onemocnění je spojen s růstem blahobytu. A blahobyt je pro většinu lidí spojen s množstvím jídla. Nadměrné množství jídla a jeho nesprávné složení vede k obezitě. A obezita je významným rizikovým faktorem celé řady nádorových onemocnění – zejména rakoviny tlustého střeva, v jejímž výskytu jsou čeští muži na prvním místě na světě, a rakoviny prsu, která je nejčastější příčinou úmrtí žen na nádorové onemocnění.

Zaměřte se tedy na to, zda nemáte nadváhu nebo nejste obézní a pokud ano, začněte to ihned řešit. Stejně důležité, jako kolik toho jíme, je i složení stravy. Na vzniku rakoviny tlustého střeva se významně podílí působení tzv. nitrosaminů, které vznikají zejména při trávení jídla s vysokým obsahem tuků a bílkovin. A to je bohužel přesně jídlo, které většina Čechů jí. V přímořských středozemských státech je výskyt rakoviny tlustého střeva téměř o polovinu nižší než u nás. A co mají na talíři Italové, Řekové, Balkánci? Zeleninu, ryby, sýry, kvalitní olivový olej, celozrnné pečivo. Při trávení těchto potravin totiž vzniká nesrovnatelně méně nebezpečných látek, jejich průchod trávicí soustavou je rychlejší a díky vysokému obsahu vlákniny tyto potraviny navíc mechanicky čistí střevo od karcinogenů.

5. Pozor na slunce

Spálili jste se už někdy tak, že se vám sloupala kůže? Pak si bohužel přičtěte další trestné body. Rizikový faktor slunečního záření je hodnocen jako jeden z nejzávažnějších, protože v posledních letech po celém světě dramaticky roste počet kožních nádorů. Většina druhů rakoviny kůže je docela dobře léčitelná, existuje ale jeden, který je naopak velice agresivní a rychle metastázuje – jde o melanom. Proto je velice důležité věnovat kůži pozornost, a když se například začne měnit tvar mateřského znaménka, začne se zvětšovat nebo tmavnout, vystoupí nad povrch kůže nebo dokonce začne krvácet, jděte ihned k lékaři.

6. S alkoholem opatrně

Dalším rizikovým faktorem, u něhož je prokazatelná souvislost se vznikem některých typů rakoviny, je alkohol. Čím déle člověk pije, tím víc se zvyšuje riziko, že dostane rakovinu jater, slinivky břišní nebo žaludku. Všechny tyto druhy rakoviny patří mezi velice výkonné zabijáky – na rakovinu slinivky břišní zemře do dvou let 95 % nemocných.

7. Myslete na genetiku

Genetické faktory lékaři zatím přemoci nedokážou. U některých nádorových onemocnění je prokázáno, že riziko onemocnění se zvyšuje u blízkých příbuzných, tedy rodičů, prarodičů a sourozenců (týká se to zejména rakoviny prsu a vaječníků a hlavně rakoviny tlustého střeva a konečníku). Proto je důležité znát svoji rodinnou zdravotní historii.

8. Provozujte jen bezpečný sex

Prezervativ může ochránit dívky a ženy (kromě viru HIV a dalších pohlavních chorob) před onkoviry HPV, které způsobují nádor čípku děložního hrdla.

9. Naučte se vnímat své tělo

Generace dnešních dospělých vyrostla v době, kdy se o sexu a vlastním těle v rodině prakticky vůbec nemluvilo, takže řada z nás má problém třeba říci lékaři, co nás v intimní sféře trápí. Někteří z nás mají potíže i s vnímáním vlastního těla. Proto je důležité, abychom se naučili si svého těla všímat. A pokud nám něco nepřijde v pořádku, je potřeba to ihned řešit – koneckonců v 90 % případů se ukáže, že šlo o planý poplach. Tedy: podivná znaménka na kůži, dlouhodobý chrapot, bolesti břicha, krev ve stolici – to vše jsou příznaky, které nejsou normální a s nimiž by se mělo jít k lékaři. K prevenci patří také samovyšetření prsou a varlat.

10. Zařaďte do jídelníčku antioxidanty

Zázračnou pilulku nám lékaři bohužel zatím nenabízejí, něco na ten způsob ale v přírodě přece jen existuje. Chemické látky, které poškozují buňky a zvyšují riziko nádorového bujení, se nazývají volné radikály. Skupinou látek, které tyto volné radikály dokážou zneškodnit, jsou antioxidanty. Ty je tedy ideální konzumovat co nejčastěji, nejlépe každý den. Jsou to například rajčata, hroznové víno, ale také třeba zelený čaj a většina druhů ovoce.

Deset tipů proti rakovině patří do témat
 • bob 21.02.2014 10:17:16

  člověk který je denně opilý nám radí , jak máme žít ?
  znám tě , uspořádej si svůj život a pak to skus znovu.

 • acidobáze Radka 28.12.2013 15:54:36

  Se soustou věcí souhlasím, myslím však, se pořád zapomíná na acidobazickou rovnováhu v těle., kterou si každý, kdo má zájem o své zdraví může kontrolavat v moči. Lékař mi řekl, že je to módní záležitost! Našla jsem si jiného lékaře, neboť jsem mu přestala důvěřovat, když má tak předpotopní názory! Lékaři nás o tomto nepoučí, každý má možnost vyhledat si, co je to překyselení organismu, jaké má důsledky a jak se tomu postavit. Chce to zajímat se o sebe, a taky trochu sebekázně.

 • deborah 02.03.2013 18:35:47

  v skrytu duše doufám, že nemáte nic společného se zlodějskou sebrankou doktorů matky a syna Mikulicových z veterinární kliniky v Ústí nad Labem...mám s nima velmi hořkou zkušenost.....a spousty mých známých....:-(

  • 10 tipů proti rakovině Eva Vítová 28.12.2013 10:43:19

   S tím nelze než souhlasit....je to jednoduché...ale dodržování vyžaduje kázenˇ....lidé žijící v blahobytu dělají vše aby spáchali sebevraždu.....nejvíce zla působí toxické látky ,které jsou volně již staletí tolerovány....alkohol....je nejhorší.....má smrtonosné vedlejší účinky.....tabák není až tak špatný....to je v tomto článku špatně popsáno.....kdyby se žvýkal nebo inhaloval čistý ,,bylo by to jako s trávou ...jsou to jen bilinky...nehorší hnus je spalovací proces při kouření cigaret....vkuřáci a jejich okolí vdechuje polétavý popel...ktrý zanáší a špiní kůži plíce....velmi hnusné.....jakoby pevného spadu a prachiu nebylo dost...při tom to není nutné...tabák a jiné byliny se dají konzumovat jinak.....o evropské medicině a praktikách lékařského bussinesu si myslím své.....ovšem není poteba si stěžovat 90% nemocí a pstižení si lidé sebevrazi působí sami...většina lékařů pak chytá jen vodopády.....chybí prevence když se podíváte na svého lékaře ,který je sám obézní ,kouří ...tak prchejte.........neporadí sám sobě ,tak že ani vám......
   Přála bych si aby bylo uveřejnˇováno více článků o zásadách zdravého životního stylu.......měli by je propagovat osobnosti ..sportovci....kteří bez toho nepodají výkon.kdo je zdatný a dobře vypadá ..je i zdravý....je to obyčejné....


Zdraví muže patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdraví muže

 • Dana 22.02.2012 11:02 Šikana na pracovišti

  Víte,co mne zaráží nejvíc?Že všude,v tisku,v médiích,na internetu,v různých článcích a reportážích…

 • červená karkulka 04.01.2011 09:01 body vánoční soutěže

  Než se budete ztrapňovat dál, tak si opět přečtěte pravidla soutěže - ostatní to už dávno udělali,…

 • Vladimír11 04.02.2015 16:02 cholesterol

  Zdravím, jak jste sami zjistili při kontaktu s lékaři, oni skutečnou příčinu zvýšeného…

 • DJOKOVIC PAUL 03.12.2016 08:12 hubnutí

  AHOJ Je dobré sdílet Goodnews s vámi široko daleko, že jsme realiable úvěr vůdce, který může n…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku