Dlouhodobé sezení zvyšuje riziko závažných onemocnění

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Lidé, kteří tráví každý den dlouhé hodiny sezením, aniž by vstali a rozpohybovali své tělo, by měli zbystřit: zjistilo se, že čím více času denně lidé prosedí, tím mají vyšší riziko vzniku chronických onemocnění. Jde přitom o nejzávažnější onemocnění, jako jsou nádory, diabetes či choroby srdce.

Spojitost mezi pravidelnou fyzickou aktivitou a nižší mírou chronických onemocnění je poměrně známá. Ohledně nádorových onemocnění je pozitivní vliv fyzické aktivity prokázaný u nádorových onemocnění střev, nádorů prsů a nádorů děložní sliznice. Je prokázáno, že fyzicky velmi aktivní lidé snižují své riziko onemocnění tímto typem nádorů o více než 30 %.

Nyní se stále častěji ukazuje, že velmi rizikovým faktorem pro rozvoj chronických onemocnění je dlouhodobé sezení.

Nejohroženější skupinou jsou tedy pracovníci v kancelářích, IT specialisté, pokladní, řidiči dálkové přepravy, taxi apod. Tedy všichni, kdo pravidelně sedí po dlouhou dobu bez tělesné aktivity a s nízkým výdejem energie.

Studie vědců z australské kansaské univerzity upozorňuje, že oproti těm, kteří prosedí denně jen čtyři hodiny a méně, jsou lidé, kteří sedí více než čtyři hodiny, mnohem více ohroženi chronickými onemocněními, jako jsou nádory, diabetes, srdeční onemocnění či vysoký krevní tlak.

Pravděpodobnost těchto onemocnění pak dále stoupá s počtem prosezených hodin. U lidí, kteří sedí denně osm a více hodin, je riziko velmi vysoké.

Zvyšující se riziko chronických onemocnění se zvyšujícím se počtem prosezených hodin se přitom ukázalo u všech, kdo vykazovali podobnou fyzickou aktivitu, věk, příjem, vzdělání či váhu a výšku.

Nárazová fyzická aktivita střídaná s dlouhodobým sezením nepomůže. Jak se ukazuje, je důležité zredukovat hlavně čas, který prosedíme. A není potřeba hned letět rovnou do fitness centra. Stačí dodržovat některé návyky.

Tipy pro dlouhé sezení

 1. Nastavte si na vašem počítači či mobilu upozornění po 60 minutách. Po každém vstaňte a projděte se. Nejlépe ze schodů a do schodů, po chodbách.
 2. Pokud potřebujete něco řešit s kolegou, navrhněte procházku a proberte problém za chůze.
 3. Při každém telefonování vstaňte a choďte.
Dlouhodobé sezení zvyšuje riziko závažných onemocnění patří do témat
 • riziko sezení libuše pečovatelka v důchodáku 11.04.2013 12:20:14

  tohle je článek jen pro kancelářský myši a politiky
  normální pracující je ulítaný za celý den dost,zvlášt po 12h směně a je rád že si vůbec sedne

  • Re: riziko sezení Jana 02.01.2015 12:55:20

   Tak když děláte v call-centru nějaké firmy nebo na montáži, jste normální pracující , to nejen pečovatelky.12 hod směny máme také a určitě netřeba poslouchat, že je člověk lenoch, kancelářská myš nebo politik

 • sezení ludva 11.04.2013 12:16:25

  já jsem řidič autobusové dopravy JSEM NA TOM ÚPLNĚ STEJNĚ
  v kancelářích se můžou projít na chodbičky,po areálu,,natáhnout nohy,udělat kafe,prokrafat hodiny v kuchynkách o blbostech ...zkuste si to za volantem

  • Re: sezení Mirka 06.05.2013 16:07:59

   No jo, manžel to má taky tak. Celý den jezdí a musí u toho sedět, jinak to nejde. V lékárně mi na to poradili taky Hemostop, tak mu ho kupuju, tobolky a gel k nim. Manžel říká, že je to po něm o dost lepší.

 • lenost fanda 13.04.2013 07:31:18

  Od jakživa byla lenost nectností a tak tomu bude vždycky, fyzická aktivita je nutností pro prokrvení periferních oblastí a ty jsou stejně důležité jako celý člověk protože k němu patří a bez pomoci svalů je toho zkrátka na srdce moc.

 • Pravda je jinde. Santos 11.04.2013 13:43:54

  Když se udělá statistika lidí v důchodu bez dělníků,zjistíte,že se dožívají lidé nejvíce let ti,kteří nikdy fyzicky nepracovali.Normální člověk to sleduje kolem sebe,na městě,kde lidi zná.Článek je d*****.S člověkem je to jak s autem.Pěkně pomaličku,dopřát mu kvalitní palivo,olej,pravidelně měnit náplně,filtry.Dělat prevenci.Toto si dělník nemůže dovolit,ale/nechci jmenovat/ostatní ano.

 • Franta 11.04.2013 11:43:26

  z dlouhodobeho sezeni jsou problemy ale co chcete delat kdyz jste cely den zavreni v kamionu. nemam moznost se projit specham abych dorazil na vykon a nemam cas co hodinu zastavovat. samozrejme se mi z toho udelali hemeroidy ale co mam delat. manzelka mi na to kupuje hemostop a po tom se mi to mnohonasobne zlepsilo ale prochazet se proste nemuzu.


Zdraví muže patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdraví muže

 • Dana 22.02.2012 11:02 Šikana na pracovišti

  Víte,co mne zaráží nejvíc?Že všude,v tisku,v médiích,na internetu,v různých článcích a reportážích…

 • červená karkulka 04.01.2011 09:01 body vánoční soutěže

  Než se budete ztrapňovat dál, tak si opět přečtěte pravidla soutěže - ostatní to už dávno udělali,…

 • Vladimír11 04.02.2015 16:02 cholesterol

  Zdravím, jak jste sami zjistili při kontaktu s lékaři, oni skutečnou příčinu zvýšeného…

 • DJOKOVIC PAUL 03.12.2016 08:12 hubnutí

  AHOJ Je dobré sdílet Goodnews s vámi široko daleko, že jsme realiable úvěr vůdce, který může n…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku