Zdraví muže

Hlídejte si své zdraví

Milena Mocková
19.03.2013

Klasické projevy nachlazení (rýma, kašel, horečka) nejsou jediné signály toho, že s naším tělem není něco v pořádku. Jaké příznaky není radno podceňovat? V tomto článku se zkontrolujeme od hlavy k patě, abychom měli jasno, co znamenají jednotlivé symptomy.

Špatný dech

Nepříjemný zápach z úst je většinou důsledkem nedostatečné ústní hygieny. Vzniká kvůli bakteriím hromadícím se v ústech nebo jako následek nemoci dásní a zubů. Zde pomůže návštěva zubaře.

Pokud zubař nenajde žádný problém, může špatný dech signalizovat vážnější potíže, jako jsou infekce v krku, nose nebo na plicích.

Příčinou zápachu z úst může být také cukrovka, selhání jater nebo ledvin.

Vředy v ústech

Vyrážky v krku a ústech jsou obvykle způsobeny některými typy potravin, poškozením dásní při čištění zubů nebo kousáním tváří zevnitř.

Mohou ale také znamenat herpesovou infekci nebo nedostatek vitaminů a minerálů. Příčinou jsou také některé poruchy imunity nebo zánětlivá onemocnění střev.

Poškozené nehty

Nažloutlé nehty, které jsou pevné, ale třepí se, mohla postihnout plísňová infekce, která se dá vyléčit pomocí léků.

Vypouklé nehty bývají známkou nedostatku kyslíku v krvi ukazující na plicní nebo srdeční potíže.

Hnědé nebo černé skvrny na nehtech, které neodrostou, mohou být dokonce známkou rakoviny kůže.

Časté modřiny

Někteří lidé jsou na tvorbu modřin náchylnější než jiní. Na vině je tenčí a křehčí pokožka, a to z důvodu stárnutí nebo také působením některých léků, jako je acylpyrin nebo warfarin.

Dále se může jednat například o poruchu srážlivosti, v horším případě i o leukemii.

Zvýšené vypadávání vlasů

U žen je zcela přirozená větší ztráta vlasů při hormonálních změnách (těhotenství, menopauza). Za padání vlasů ale často může také hodně stresu, špatná životospráva nebo chemické poškození.

Pokud se vás ani jedno ze zmíněných netýká, bylo by dobré zajít k lékaři a požádat o odborné vyšetření. Na vině by mohlo být onemocnění štítné žlázy nebo cukrovka.

Břišní potíže

Plynatost, podrážděný žaludek nebo premenstruační nadýmání jsou jednou za čas zcela normální. Nejběžnější příčinou nafouklého břicha je špatně stravitelná strava.

Pokud ale problémy s nafouklým břichem přetrvávají, může se jednat o spoustu závažných potíží počínaje cystami na vaječnících a rakovinou konče. Volná tekutina v břišní dutině je ve většině případů důsledek zhoubného nádoru v pokročilém stadiu.

Autor: Milena Mocková

Lékařská kontrola, ať jste kdekoliv - blízká budoucnost?
Noční můry dětí

Další články

Autismus a jeho projevy
Autismus

Autismus a jeho projevy

11.03.2013

Jistě se vám někdy stalo, že jste pozorovali maminku s dítětem, které se chovalo opravdu nevhodným způsobem, a říkali jste si, že udělala nějakou chybu ve výchově. Možná to není až ...