Muži v přechodu aneb mužské klimakterium

O tom, že ženy zhruba mezi čtyřicátým a šedesátým rokem života “bojují“ s příznaky přechodu (klimakteria, menopauzy), všichni víme. Dochází u nich k útlumu činnosti vaječníků a klesá produkce hormonu estrogenu. Jiná forma klimakteria však nastává také u mužů. Kdy k němu dochází, jak probíhá a jak zvládat jeho příznaky?

Mužský přechod není nic nového, ojedinělého a rozhodně to není žádné tabu, má i svůj odborný název - andropauza. Ve srovnání s osvětou a medializací problematiky ženského klimakteria je však toto téma stále dost opomíjené a v důsledku toho není ani medicínská péče dostatečně nabízena či využívána.

Hlavní rozdíly mezi mužskou a ženskou formou přechodu

Menopauza doslovně označuje poslední menstruaci u ženy, po které nastávají relativně prudké, rychlé a někdy až drasticky nepříjemnými příznaky se projevující hormonální změny, vedoucí k zastavení dozrávání vajíček a tím i ženské plodnosti. U mužů dochází k přechodu v pozdějším věku, zhruba po padesátce, znatelněji se však může projevovat i mnohem později. Na rozdíl od ženského klimakteria, u mužů při něm dochází ke snižování hormonálních hladin daleko pozvolněji a dlouhodoběji, se stálým zachováním reprodukční schopnosti, a to až do vysokého věku.

Andropauza - mužský přechod a jeho příznaky

Mužský přechod, spojený se snížením hladiny pohlavního hormonu testosteronu, je ohledně psychických potíží, které jej mohou provázet, podobný tomu ženskému. Mohou sem patřit depresivní nálady, pocity úzkosti, silná podrážděnost, vyčerpání, pocity zbytečnosti a nechuti k běžným činnostem a aktivitám, neurotické stavy, ale i ztráta libida a potíže v sexuální oblasti - nechuť k sexu, neschopnost navození vzrušení a problémy s erekcí. Dále sem patří poruchy spánku, vypadávání vlasů či postupná ztráta svalové hmoty a zhoršení stavu pokožky. Z dlouhodobějšího hlediska přichází i přibývání na váze a zvýšení rizika vzniku cukrovky a aterosklerózy.

Jak a proč muži často (ne)řeší potíže spojené s andropauzou?

Problémy spojené s mužským přechodem, zvláště ty sexuální, se samozřejmě velmi nepříznivě dotýkají mužské ješitnosti, která mužům velí zůstat vždy a za všech okolností mužem v pravém slova smyslu, se vším, co k tomu patří. Tato ješitnost, stud, přeceňování svých sil a neschopnost připustit si výši vlastního věku a s tím spojené přirozené ochabování těla a jeho funkcí vede k tomu, že muži své problémy nejen neřeší, ale ani o nich nemluví. Neřešené problémy se muž někdy snaží skrýt za chvástání o vlastní neotřesitelné výkonnosti, jejich potlačování v sobě samém však vede k frustraci a může se nepříznivě odrážet i v partnerském vztahu.

Substituční terapie a alternativní pomoc při andropauze

Ztrátu mužnosti je nutné si připustit jako fakt a zcela přirozený důsledek vyššího věku. Jedině tak se dá přistoupit ke vhodné léčbě a k prostředkům, které příznaky mužského klimakteria třeba znatelně oddálí, nebo i zmírní. Hlavní zásadou je lepší a zodpovědnější péče o své tělo a jeho celkové zdraví, přechod na zdravou životosprávu, dostatek pohybu, ale i návštěva odborníka, který zvolí vhodné řešení pomocí léků a potravinových doplňků.

Substituční terapie založená na podávání hormonu testosteronu prokazuje schopnost odbourání či znatelného zlepšení většiny potíží provázejících tento stav. Tato léčba však není ještě zcela běžnou záležitostí a rozhodně není vhodná pro pacienty s onemocněním ledvin, jater, s potížemi kardiovaskulárního původu, ukrovkou, rakovinou prostaty či jiným nádorovým onemocněním.

Zdroj: idnes.cz - Mudr. Pavel Turčan, Centrum Mediol, Olomouc

Foto: Pixabay.com

Muži v přechodu aneb mužské klimakterium patří do témat
 • Jamie Freeman 13.06.2017 00:02:54

  Jste ve špatné finančnísituaci? Potřebujetepůjčku? Potřebujetefinancování pro vašepodnikání? Naše službyjsou rychlé a velmispolehlivé, jelikož mátezáruku na získánípůjčky, jakmilepřihlášíte, půjčky jsouschváleny do 30 minut odjejich uplatnění.Kontaktujte nás nyní(Freemanloanfinance@gmail.com)a získejte své půjčkydnes.

  Dík,
  Jamie Freeman.
  Www.freemanfinance.webs.com

 • Honza 09.12.2015 11:31:08

  Manžel se v poslední době chová nevrle, nic ho nebaví atd. Našla jsem si ještě na internetu jeden článek, který mě jako ten váš zaujal, snad lépe tím pochopíme mi ženy chlapi co jsou v přechodu
  http://www.priroda-zenam.cz/clanky/andropauza/andropauza-muzsky-prechod

 • Hanka 20.08.2015 08:29:40

  Před padesátkou jsme se s manželem už vůbec nemilovali. Rozhovory na toto téma končili hádkou. Je to sice choulostivé téma, ale mě to trápilo hodně. V televizi stále běží reklamy na Arginmax a jeho účinky. Jednou jsme jí shlédli s manželem oba dva a domluvili jsme se, že si ho koupí. Koupě nelitujeme ani jeden! Zpátky sexuálně žijeme. Manžel má díky Arginmaxu zpět chuť na sex a pevnou erekci.

 • Testosteron 31.07.2015 17:39:58

  bla bla bla bla


Zdraví muže patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdraví muže

 • Dana 22.02.2012 11:02 Šikana na pracovišti

  Víte,co mne zaráží nejvíc?Že všude,v tisku,v médiích,na internetu,v různých článcích a reportážích…

 • červená karkulka 04.01.2011 09:01 body vánoční soutěže

  Než se budete ztrapňovat dál, tak si opět přečtěte pravidla soutěže - ostatní to už dávno udělali,…

 • Vladimír11 04.02.2015 16:02 cholesterol

  Zdravím, jak jste sami zjistili při kontaktu s lékaři, oni skutečnou příčinu zvýšeného…

 • DJOKOVIC PAUL 03.12.2016 08:12 hubnutí

  AHOJ Je dobré sdílet Goodnews s vámi široko daleko, že jsme realiable úvěr vůdce, který může n…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku