Nemoci z povolání

Pracujete v rizikových podmínkách? Začínáte vy nebo někdo vám blízký zdravotně doplácet na škodlivé vlivy pracovního prostředí? Nebo vás jen zajímá, co všechno vám může přivodit nemoc z povolání, jak v tom případě postupovat a kde hledat odborné vyšetření?

Nemoci z povolání svým výskytem už dávno zastínily frekvenci pracovních úrazů. Pro uznání nemoci z povolání je však nutno splňovat určité podmínky dané vyhláškou Ministerstva zdravotnictví. Výskyt těchto nemocí je evidován v Národním registru nemocí z povolání v Centru pracovního lékařství SZÚ.

Rozdělení nemocí z povolání

Nemoci z povolání mají v každém případě závažný dopad nejen na postiženého zaměstnance, ale zároveň na odpovědného zaměstnavatele. Musí proto splňovat předem stanovená, jednotná kritéria.

Nemoc musí být uvedena v oficiálním seznamu nemocí z povolání a vzniknout za podmínek uvedených tamtéž, dále musí splňovat určitý stupeň závažnosti a časově odpovídat danému povolání u nahlášeného zaměstnavatele. Jsou to nemoci způsobené:

 • vlivem chemických látek
 • vlivem fyzikálních faktorů
 • kožní nemoci
 • přenosné a parazitární nemoci
 • nemoci dýchacích cest, pobřišnice, pohrudnice a plic
 • nemoci způsobené jinými faktory

Nemoc z povolání může vzniknout během velmi krátké doby v daném zaměstnání, např. kožní ekzémy nebo akutní otravy.

Některé se objevují až po několika měsících a letech – chronické otravy, nemoci končetin, nervů a kloubů (při práci na strojích s vysokou vibrací, např. sbíječky, motorová kladiva, brusky apod.).

Až po desítkách let je pak možné náhle zjistit vznik nádoru, který vyvolala práce s karcinogeny (ionizující záření, vinylchlorid, azbest).

Nejčastější nemoci z povolání u nás

Obecně platí, že s běžnými nemocemi typu nachlazení apod. marodíme méně, ubývá i pracovních úrazů. Převažují však nemoci z přetížení pohybového aparátu a samozřejmě stres.

Podle statistik je jednou z vůbec nejčastějších nemocí z povolání u nás tzv. syndrom karpálního tunelu, tj. bolestivé onemocnění středového nervu v zápěstí. Vzniká v důsledku vypětí velké svalové síly nebo stále se opakujících stereotypních pohybů. Postihuje velké množství různých profesí, např. horníky, dřevorubce, šičky, řezníky, svářeče a v neposlední řadě také sekretářky a další pracovníky s počítačem.

Uznání nemoci z povolání

O uznání nemoci rozhoduje příslušné středisko nemocí z povolání, pacient se nechá vyšetřit ve středisku, které spadá do místa jeho pracoviště. Jde-li o nemoc, která vyšla najevo až po mnoha letech a postižený je už v důchodu, provádí vyšetření středisko nemocí z povolání v místě bydliště. Nemoc vzniklou na základě nestandardních hygienických podmínek ověřuje orgán veřejného zdraví, v dalších případech např. Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Středisko pak dále rozhodne o hlášení nemoci, která se oznamuje:

 • registru nemocí z povolání
 • praktickému lékaři
 • závodnímu lékaři
 • hygienické stanici
 • zdravotní pojišťovně pacienta
 • zaměstnavateli
 • pacientovi

Nebo vydá zamítavý posudek, kdy postižení jako nemoc z povolání vzniklou špatnými pracovními podmínkami na pracovišti neuzná.

V případě uznání pak zaměstnavatel musí učinit opatření, jako je přeřazení pracovníka, doplatek za ztrátu výdělku apod. Na některých dalších náhradách se podílí také zdravotní pojišťovna.

Nemoci z povolání patří do témat
 • Dotaz Mirka 23.03.2016 11:35:58

  Dobrý den,
  dlouhodobým přetěžováním v zaměstnání ( tahání těžkých břemen - těžší než prikazuje zákoník práce ) jsem začala mít velké problémy s páteří s nálezem. Jelikož když jsem musela podstoupit léčbu, jsem se zaměstnavateli znelíbila a snaží se mě zbavit. Je možné vyřídit nemoc z povolání ?

 • Richard 30.06.2014 18:48:14

  Dobrý den,v roce 2010 mi byla uznána nemoc s povolání pracoval jsem jako řezník,nyní pracuji v jiném oboru chtěl bych se k řezničině vrátit je to mozne. Co proto mam udělat,

  • Re: Richard 30.06.2014 18:51:56

   Dobrý den,v roce 2010 mi byla uznána nemoc s povolání pobiram rentu, pracoval jsem jako řezník,nyní pracuji v jiném oboru chtěl bych se k řezničině vrátit je to mozne. Co proto mam udělat,

 • odebrani nemoci z povolaní milan šedivý 26.03.2014 15:45:26

  mám nemoc z povolani,pobíral jsem rentu,pracoval jsem v UD jako lamač,postihl mně infarkt a slaba mozkova přihoda,bylo mi oznameno že nemam na rentu narok,nemoc z povolaní trva stale,ale renta ne.Zajimalo by mně proč.

 • nemoc jiřina 17.10.2012 17:39:03

  nemoc z povolání? neexistuje -jste jen líní ,vymýšlíte si a moc se pozorujete=vzkaz zaměstnavateleimg:

  • Re: nemoc kaja 20.11.2012 18:34:28

   Vy asi moc nepracujete,když tohle říkáte. Skuste si nějakou těžkou práci a uvidíte (budete mít uplně jiny názor). vy asi sedíte jen u stolu co. Trošku se nad sebou za myslite.

   • Re: Re: nemoc Jirka 07.03.2013 15:02:18

    To nic, to jsou ty kapitalistická ho..da, kteří vydělávají na manuálně pracujících lidech a přesně takové je potřeba zdrbat.., protože mnohdy ani nedodržují jasně dané podmínky, které mají a to vše jen proto, aby ušetřili..chudáčci!

 • Jaroslava 01.03.2013 19:06:04

  Dobrý den,mám přiznané dvě nemoci z povolání.Je to rok co mi byly zjištěny.Pracuji stále u stejného zaměstnavatele kde jsem nemoc získala jen mě přeřadily na jiné pracoviště.Mé nemoci stále přetrvávají (kožní alergie a alergická rýma).Chtěla bych skončit v práci,ale jinou práci zatím nemám a jestliže bych šla na UP nevím jak mám přesně postupovat a na co mám nárok a zda pošťovna mi bude doplácet rentu a kde mám o ten doplatek žádat a co k tomu potřebuji. Děkuji za odpověd

 • solarni keratom Vera 29.01.2013 23:54:48

  dobrý den mám dotaz.Praccovala jsem celý ýivot jako těloicvikářka takže jsem byla stále na sluničku v letě na hřišti v zimě nna horách.ted jsem v duchodu a začaly se mi dělat slunečni keratomy musela jsem podstoupit i plastickou operaci na obličeji .Chtěla bych se jen zeptat zda by tato nemoc mohla byt označená jako nnemoc z povoiláni. \bylo mi to řečeno v onkologickým lékařem.děkuji

 • karpaly ferda 28.12.2012 15:27:59

  Každý den v práci nachodím několik kilometrů a nanosím až 10 tun materiálu, potom co jsem v noci nemohl spát jak mě brněli ruce jsem šel na operaci.
  Je to nemoc z povolání?
  Děkuji

 • nemoc z povolani sluníčko23 28.03.2012 14:19:59

  Dobry den přečetla jsem si váš članek o nemoci z povolání.No mooc hezky jste to tady popsala,ale k čemu to všechno je,když zaměstnavatel,místo aby zaměstnance převedl na jinou práci,ho raději propustí.Mě osobně se to stalo,nejdříve jsem měla jen vyrážku a pak už i nalez na plicích.Smlouva byla na dobu určitou a tak po opakovaném vyšetření mne propustili.Nemoc z povolaní mne však nikdo nepřiznal,tak kde je nejaka spravedlnost.???!Přišla jsem o zdraví a navíc i o práci..............

  • Re: nemoc z povolani Tomáš 23.11.2012 02:51:49

   Mi se to dnes na noční stalo taky. Ráno byla krajská hygiena u mě v práci posuzovat a večer mi bylo sděleno, že mi nebude prodloužena smlouva i přes protesty mého mistra.

 • H.V. 11.10.2012 10:54:39

  Dobrý den,
  jak je to v případě, že zaměstnance propustit nechceme, protože víme, že jde o schopného pracovníka a přeřazovat jej na jinou práci je i pro něj nepřijatelné. Pokud jde "jen" o alergii na rukavice, je možné pouze zvolit jiný typ, bez dalšího řešení?
  Děkuji

 • Romana 31.03.2012 16:26:53

  Dneska se bohužel v práci na zdraví zaměstnanců nehledí- jsme pro ty ha...y jen povl na vydělání jejich prachů!!!


Zdraví muže patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Zdraví muže

 • Dana 22.02.2012 11:02 Šikana na pracovišti

  Víte,co mne zaráží nejvíc?Že všude,v tisku,v médiích,na internetu,v různých článcích a reportážích…

 • červená karkulka 04.01.2011 09:01 body vánoční soutěže

  Než se budete ztrapňovat dál, tak si opět přečtěte pravidla soutěže - ostatní to už dávno udělali,…

 • Vladimír11 04.02.2015 16:02 cholesterol

  Zdravím, jak jste sami zjistili při kontaktu s lékaři, oni skutečnou příčinu zvýšeného…

 • DJOKOVIC PAUL 03.12.2016 08:12 hubnutí

  AHOJ Je dobré sdílet Goodnews s vámi široko daleko, že jsme realiable úvěr vůdce, který může n…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku