zdroj: pixabay.com
Zdraví muže

V čem spočívá tajemství dlouhověkosti? Odpověď hledejte u sebe!

Veronika Tůmová
31.05.2020

Věk lidí se ve vyspělých zemích neustále prodlužuje. Jak si však i ve vyšším věku uchovat dobré zdraví, kondici a psychickou pohodu? Dožít se vysokého věku ve zdraví a užívat si co nejdéle plnohodnotného života, to si jistě přejeme všichni. Chceme tu být co nejdéle i pro své nejbližší, pomáhat jim a vidět, jak si v životě vedou.

Nechceme prožívat stáří jako nemohoucí a na pomoci ostatních závislí lidé. Jak k tomu ale co největší měrou sami přispět? Možná stačí svůj život včas přehodnotit, včas odhalit, co je skutečně důležité, i to, co nás naplňuje radostí a chutí do života. Odstřihnout se od věcí, které přinášejí jen stres, problémy, celkovou nepohodu, a které nám tak dlouhodobě ničí zdraví.

Japonský recept na dlouhověkost? Spánek a sushi!

Neustálý stres, shon, spěch a neklid, rychlé změny, zátěž v soukromém životě i na pracovišti, špatné životní prostředí, nezdravá jídla, nedostatek času na sebe i na druhé, na teplé jídlo během dne, na sport či na koníčky - to všechno přispívá k celkové psychické nepohodě, vede k vyčerpání, pocitům vyhoření, ale nezřídka i fyzickým zdravotním problémům. Přes to všechno se průměrný věk lidí prodlužuje, a to díky medicínské vědě a moderním metodám ve zdravotnictví, novým typům léků i osvětě v oblasti zdravé výživy. Záleží samozřejmě na prostředí, ve kterém žijeme, na způsobu, jakým žijeme, také na genetických dispozicích. Lidí s velmi vysokým věkem však opravdu přibývá. Podobně je tomu i jinde ve světě, nejvíc v Japonsku. Když se tam zeptali jedné z nejstarších žen, jak se jí podařilo dožít se 113 let, odpověděla, že za to vděčí dostatku spánku a především konzumaci sushi.

Zdravá životospráva, duševní i tělesná kondice, dobré vztahy a schopnost odpočinku

Recept na dlouhověkost by měl v zásadě představovat čisté životní prostředí, zdravou výživu a střídmost v jídle, dostatek pohybu, schopnost odpočívat, udržení psychické vyrovnanosti, dobré rodinné vztahy, naplňující zaměstnání a koníčky. Lékaři jsou přesvědčeni, že na dosažení vysokého věku se podílí aktivní životní styl, stejně jako nepodceňování veškeré prevence. Zdraví a kondice jsou tak podle všeho pro dosažení vyššího věku stejně významné a důležité jako dobré vztahy mezi lidmi, optimismus, láska a zdravý intimní život. Pomyslná hranice dlouhověkosti se podle některých odborníků na tuto problematiku může nadále posouvat, stejně jako tzv. biologické hodiny.

Věděli jste, že biologické hodiny tikají i mužům?

Metoda Yang Sheng – pěstování života

Jednoduchá a často podceňovaná metoda, která je klíčem k dobrému zdraví a psychické pohodě. Zdravé a dobře fungující tělo vede ke zdravé mysli a energii. Metoda Yang Sheng představuje více než 2 500 let zkušeností, poznatků a moudrostí o tzv. „pěstování života“. Je to metoda, o níž se věří, že vede k trvalému zdraví a dlouhověkosti. Vychází z tradic taoismu, budhismu, konfucianismu, z lékařských, lidových a bojových tradic staré Číny. Metoda pěstování života se zaobírá ročními obdobími a propojení s přírodou, jídlem, denním režimem, kultivací ducha, pohybovými a dechovými cvičeními, pravidly zdravé sexuality, akupunkturou, masážemi, fytoterapií apod. Jednou z velkých předností této metody je, že obsahuje několik jednoduchých principů, které pomáhají zorientovat se v obrovském množství často protichůdných zdravotních tvrzení a doporučení, které nám poskytuje západní medicína. I do tajů této metody se tak můžete pokusit proniknout, soustředit se na tento nový a nanejvýš zajímavý cíl, dojít k vlastní nové otevřenosti a podstatě.

Reishi, čaga a shiitake - houby nesmrtelnosti

Myslete na svoje zdraví, mějte rádi svůj život i sami sebe, nestyďte se za trochu zdravé sebelásky, ale nezapomínejte ani na druhé. Smějte se, vždycky se najde důvod k radosti. Trénujte paměť. Buďte se sebou spokojení, spokojte se i s málem. Radujte se z maličkostí!

Zdroj:  www.novinky.cz, www.reflex.cz, www.zena.aktualne.cz, www.gancao.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Svět se vrací do normálu: Užijte si cestování s dětmi v klidu a pohodě!
Život po šedesátce: Jak si ho užívat?

Další články

Mezinárodní dny zdravotních sester a porodních asistentek
Porod

Mezinárodní dny zdravotních sester a porodních asistentek

05.05.2020

Mezinárodní den porodních asistentek, který připadá na 5. května, je oslavou této výjimečné a specializované profese, týkající se vstupu na svět každého z nás. Na tento významný de ...